♥♥♥zebra

10. února 2008 v 23:07 | ja |  →Zvířata↓
Zebra ( Equus )
Tito zástupci skupiny koňovitých lichokopytníků žijí obvykle v rodinných skupinách, které jsou tvořeny jedním hřebcem doprovázeným klisnami a mláďaty. Samci, kteří si uhlídají skupinu samic, bývají ti nejsilnější a nejzdatnější jedinci. Mladší a starší zvířata se sdružují do oddělených samčích stád. Jakmile mladí samci dospějí, obsazují teritoria starších hřebců a nahrazují je. Nejprve samec vyzývá soupeře hrozícím rituálem, který se může vyvinout ve vážný boj, při kterém se oba kopou a koušou.
Po úspěšném páření nastává březost trvající rok. Jako u ostatních koňovitých se rodí jedno mládě; pokud se někdy narodí dvojčata, obvykle nejsou životaschopná obě. Po narození měří mládě v kohoutku kolem 84 cm a váží průměrně 35 kg. Během hodiny se postaví a začne běhat, čímž je sníženo nebezpečí, že se stane kořistí lvů nebo jiných predátorů.
Ačkoliv se mláďata příležitostně pasou již ve věku jednoho měsíce, období odstavu je mnohem delší, většinou trvá 8-13 měsíců. Samice je schopna páření téměř ihned po porodu, ale stává se to poměrně zřídka. V průměru mívá klisna mládě jednou za tři roky.
Ve stáří dvou let opouštějí samce stádo a většinou se připojí k procházejícímu samci. Mladí samci se dočasně sdružují do mládeneckých stád, když byli předtím donuceni původní skupinu opustit. Ve věku asi pěti let si vytvoří vlastní teritorium se skupinou samic. Za normálních okolností se zebry dožívají 20 let, v zoologických zahradách, kde jim hrozí méně nebezpečí, i více.
Otázka
Proč má zebra pruhy?
Někteří lidé jsou přesvědčeni, že pruhy, které zebra má, jsou určitým druhem maskování. Nyní se však vědci domnívají, že pruhy mají jiný účel. Mohou oslnit lvy a jiné kočkovité šelmy, když na zebru útočí. Nebo také mohou pomáhat členům zebřího stáda, aby se navzájem rozeznali. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama